Başlangıç > Excel Eğitim - Bölüm 3 > Ders 17:Hücreleri Biçimlendirmek

Ders 17:Hücreleri Biçimlendirmek

hasan çep,office eğitimHücreleri biçimlendirerek, sayıların ve metinlerin görüntülenme biçimi değiştirilebilir. Biçimi değiştirilen bir sayı veya metnin içeriği değişmez. Sadece görünüşü değişir. Örneğin, 1600 sayısını para birimi olarak $’a çevirdiğinizde 1.600 $ olarak gösterilir. Fakat hala Excel o hücrede 1600 sayısı olduğunu görür ve işlem yaparken 1600 olarak işleme alır.

 

 

hasan çep

 

Hücreleri biçimlendirmeden önce, mutlaka biçimin uygulanacağı hücre veya hücreleri seçmek gerekir. Hücreler dolu iken veya henüz boşken biçimlendirme yapılabilir. Biçimlendirme yapılan bir hücredeki veri Sil tuşuna basılarak silinirse hücrenin biçimi silinmez.

 

Hızlı Biçimlendirme
Bazı durumlarda hücreleri biçimlendirmek için çok zaman harcamak istemeyebilirsiniz. Örneğin, tablonuzda başlıkları kalın yapmak veya başlık renklerini kırmızı yapmak gibi. Sıkça yapılan bu gibi işlerde bunları hızlı bir şekilde yapmak önemlidir.

 

Biçim,hasan çep

Hızlı biçimlendirme, metin seçildikten sonra gelen mini araç çubuğu ile yapılır. Mini araç çubuğu metin ile ilgili aşağıdaki kontrolleri içerir:
Biçimlendirilecek metin seçildikten sonra mini araç çubuğu aşağıdaki gibi açılır. Uygulanmak istenen kontrol seçilerek metin hızlı bir şekilde biçimlendirilir:

 

Biçim Boyacısı
Word Şerit GörüntüsüBiçim boyacısının işlevi, bir alanının biçimini başka bir alana kopyalamaktır. Biçim boyacısı ile o alanda varolan tüm biçimsel özellikler diğer alana aktarılır. Örneğin, sürekli aynı biçimi kullandığınız tablolarda biçimi yeni baştan uygulamak yerine biçim boyacısı ile kopyalayabilirsiniz.

Biçim boyacısını kullanmak için Giriş sekmesinin Pano grubunda bulunan Biçim Boyacısı simgesi kullanılır. Bir alanın biçimini başka bir alana kopyalamak için;

  1. Biçimi alınacak hücre veya hücreler seçilir.
  2. Giriş sekmesinin Pano grubunda bulunan Biçim Boyacısı seçilir.
  3. Biçimin kopyalanacağı hücreler seçilir.

 

lamp icon

Bir biçim birden çok alana kopyalanacaksa Biçim Boyacısı çift tıklanmalıdır. Biçimler kopyalandıktan sonra Esc tuşuna basarak Biçim Boyacısı işlevi sonlandırılmalıdır.


BİÇİM SİLMEKBiçim Silmek

Bir alanı silmek için Sil tuşuna basılır. Fakat bu şekilde sadece hücredeki veriler silinir, hücrenin biçimi silinmez. Hücrenin biçimini silmek için; Giriş sekmesinin Düzenleme grubundan Temizle seçilip, açılan seçeneklerden Biçimleri Temizle seçilir.

Hasan ÇEP

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: