Başlangıç > Excel Eğitim - Bölüm 2 > Ders 7: Temel İşlemler

Ders 7: Temel İşlemler

Excel’de grafik, özet tablo, senaryo, fonksiyonlar, biçimlendirme araçları ve diğer birçok özelliği kullanmak için verilere ihtiyaç vardır. Excel’e yazılacak veriler her bir veri bir hücreye gelecek şekilde olmalıdır. Bu nedenle çok uzun metinler Excel’de çalışmaya uygun değildir. Örneğin; dilekçe, mektup ve özgeçmiş gibi…

Veri Girişi

Excel’de boş bir çalışma kitabı oluşturduktan sonra verileri girmeye başlayabilirsiniz. Hücrelere girilen her bir değer Excel’de veri olarak adlandırılır. Veriler, satır ve sütun alanlarının kesişiminden oluşan hücrelere girilmelidir. Bu nedenle tabloları tasarlar­ken, hangi sütunda hangi alanların olacağına dikkat etmek gerekir.

Hücrelere girilen verilerin türleri metin, sayı, para birimi, tarih veya yüzde oranı olabi­lir. Hücrelere veri girerken, bir alana girilen verilerin ortak veri türünde olmasına dik­kat edilmelidir. Örneğin, Maaş olarak tanımlanan bir sütuna tarih veya yüzde oranı veri türünde bir değer yazılmamalıdır.

veriBir hücreye veri giriş yapmak için; fare veya yön tuşları ile ilerleyerek veri girişi ya­pılacak hücre seçilmelidir. Hücreye veri yazıldıktan sonra yazılan veri Enter tuşu ile onaylanır. Hücreye veriyi yazdıktan sonra bir alt satıra geçmek için Enter, sağdaki hücreye geçmek için Tab veya sağ yön tuşu, herhangi bir yöne gitmek için ise yön tuşları kullanılır.

Bir hücreye hem sayı hem de metin içeren bir veri yazılmışsa o veri metinsel ifade olarak işlem görür. Örneğin; Miktar başlığı altındaki bir sütuna 20 Adet yazılmışsa o veri Excel tarafından metinsel ifade olarak algılanır. Verinin üzerinde toplama, çıkarma gibi matematiksel işlemler yapılamaz. Eğer bu şekilde verilerin yanında birimler olması gerekiyorsa veriler yazılarken sadece rakamları yazılmalıdır. Birimler ise Hücre Biçimlendirme ile yapılmalıdır.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: